TENERYFA
Fuerteventura
GRAN CANARIA
Lanzarote

GRAN CANARIA WYCIECZKI po polsku

ZWIEDZANIE GRAN CANARII bezdrożami - możliwość przejazdu lokalnymi drogami terenowym JEEPEM 4x4

CO ZWIEDZIĆ W TRAKCIE WYCIECZEK FAKULTATYWNYCH PO GRAN CANARII Z POLSKIM PRZEWODNIKIEM

kultura czasów prehiszpańskich i śladami pierwotnych mieszkańców...

Gran Canaria jest położona w samym sercu Archipelagu Wysp Kanaryjskich.
Kontynent w miniaturze z różnorodnymi formacjami wulkanicznymi, bogatym światem roślinnym, pięknymi krajobrazami i malowniczymi plażami.

Dobrze zachowany jest największy na Wyspach Kanaryjskich królewski spichlerz z czasów prehiszpańskich, wewnątrz którego znajduje się kompleks 200 jaskiń służących niegdyś do magazynowania żywności. Z platformy skalnej rozciągają się wspaniałe widoki na otaczające pasmo górskie, linię brzegową i stolicę Las Palmas.

Dużą atrakcją są złoża archeologiczne - odkopana osada z domami i paleniskami pierwotnych mieszkańców wyspy.
W okolicy warte zobaczenia są najlepiej zachowane na całym Archipelagu Wysp Kanaryjskich jaskinie z malowidłami z czasów prehiszpańskich.

Arucas jest trzecim co do wielkości miastem na Gran Canarii. Uwagę przyciągają neogotyckie wieże iglesia de San Juan Bautista (kościół Świętego Jana Chrzciciela), wybudowanego w latach 1909-1977 z bloków wulkanicznych. We wnętrzu ciekawe witraże, bogato zdobione kolumny i popiersie Chrystusa Spoczywającego.
W roku 1884
założono słynną na świecie tradycyjną fabrykę rumu Arehucas. Produkuje się w niej
Ron Blanco (rum biały), Ron Oro (rum złoty), jak również likiery - miętowy oraz bananowy. Natomiast kanaryjski Ron Miel (rum miodowy) to tak naprawdę likier z soku palmowego. Polski przewodnik zapozna Państwa z procesem produkcyjnym. W piwnicach leżakuje ponad 6000 beczek 400 i 200-litrowych z dębu amerykańskiego. Idealnym zakończeniem zwiedzania jest degustacja trunków z możliwością zakupu alkoholi po cenach fabrycznych.

Wjeżdżając na szczyt największego wygasłego wulkanu, widzimy poniżej ogromny krater. W wyniku erupcji wytworzył się rozległy obszar skał wulkanicznych o grubości czterech metrów, będący największym złożem materiału piroplastycznego na wyspie. Miejsce to jest także doskonałym punktem widokowym na stolicę i sporą część Gran Canarii.

Stolica wyspy Las Palmas posiada przepiękne Stare Miasto - La Vegueta. Najładniejszym budynkiem na Wyspach Kanaryjskich jest Pałac Gubernatorów wyspy, w którym są 4 przepiękne patia oraz zabytkowa studnia. W podziemiu stała ekspozycja sztuki z czasów prekolumbijskich. W salach na parterze możemy zapoznać się z rozwojem kartografii, historią Wysp Kanaryjskich jako wrót do Nowego Świata, emigracją oraz wyprawami Kolumba. W jednym z pomieszczeń zostało odtworzone wnętrze statku Kolumba. Warto obejrzeć w jakich warunkach podróżowali ówcześni żeglarze i przyrządy nawigacyjne, jakimi się posługiwali.

Na Placu Świętej Anny znajduje się najważniejszy zabytek architektury kanaryjskiej - katedra budowana przez 400 lat. Wejścia na plac strzegą figury psów odlane z brązu.
Playa de las Canteras w Las Palmas de Gran Canaria to jedna z najatrakcyjniejszych plaż miejskich w Hiszpanii. Pas plaży ma 3,5 km długości na 100 metrów szerokości i posiada falochron La Barra z naturalnej bariery skalnej. Są tutaj znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych, również pogodowe. Wzdłuż plaży biegnie promenada nadmorska pełna restauracji i kawiarni.

W malowniczym miasteczku Teror z typową kanaryjską architekturą znajduje się najważniejsza na Gran Canarii bazylika Nuestra Senora del Pino (Matki Boskiej Sosnowej). To święte miejsce, gdzie nastąpiło objawienie się Madonny.

Na wysokości 400-1300 m. n.p.m., w najpiękniejszym wąwozie porośniętym kaktusami, agawami, palmami, a w wyższych partiach gór sosnami kanaryjskimi do dnia dzisiejszego wiele osób mieszka w grotach skalnych, podobnie jak pierwotni mieszkańcy wyspy. W czasach prehiszpańskich była tam ważna nekropolia, gdzie ciała zmarłych owinięte w skóry zwierząt chowano w trudno dostępnych jaskiniach.
Podczas wycieczki fakultatywnej polski przewodnik pokaże ogromne bazaltowe monolity i stożki wulkaniczne pełniące funkcje świętych miejsc dla pierwotnej ludności.

Pico de las Nieves (Studnia Śniegów) to najwyższy szczyt Gran Canarii. Natomiast z centralnego punktu Gran Canarii znakomicie widać panoramę, a przy dobrej widoczności sąsiednią wyspę Teneryfę wraz z najwyższym szczytem Hiszpanii wulkanem Teide.

Gran Canaria oferuje wypoczywającym 160 plaż o łącznej długości 60 kilometrów. Są magnesem przyciągającym turystów z całego świata.
Najbardziej znana to Playa de Maspalomas wraz z piaszczystymi wydmam
i Dunas de Maspalomas powstałymi z wyrzuconego przez ocean materiału organicznego pochodzenia morskiego 
- piasków, korali i muszli. Rozległy pas złotego piasku rozciąga się pomiędzy Playa del Inglés a latarnią morską Maspalomas tworząc pustynny krajobraz. Wiatry od strony oceanu wpływają na formę i kształt wydm piaskowych. Całość stanowi Rezerwat Przyrody Wydm Maspalomas o powierzchni 404 hektarów, będący największym ekosystemem wydmowym halofilnym w Europie. Rozlewisko La Charca de Maspalomas ze słonym jeziorem stanowi schronienie i miejsce zagnieżdżania się ptactwa wodnego oraz przystanek dla ptaków migrujących do Afryki. W pobliżu przepiękny gaj z palmami kanaryjskimi i daktylowymi. Jest też możliwość przejażdżki na wielbłądach po wydmach.

Interesujące pasmo plaż, również w południowej części Gran Canarii, to San Agustín, Arguineguín, del Cura, de los Amadores i Taurito, które ze względu na spokojne wody są szczególnie polecane rodzinom z dziećmi. W Puerto de Mogán obok małej plaży ukrytej między wysokimi klifami znajduje się najładniejszy port na wyspie. Natomiast osoby towarzyskie i rozrywkowe powinny się udać do kurortu turystycznego Puerto Rico, gdzie znajdą plaże typowo turystyczne z rozbudowaną infrastrukturą. Z kolei turyści pragnący odpocząć i uciec przed tempem życia codziennego mogą wybrać się na plażę do wioski rybackiej Agaete w północno-zachodniej części wyspy.


W celu zwiedzenia sąsiednich wysp zapraszamy na jednodniowe wycieczki fakultatywne po polsku z GRAN CANARII na TENERYFĘ i FUERTEVENTURĘ.