TENERYFA
Fuerteventura
GRAN CANARIA
Lanzarote

TENERYFA WYCIECZKI po polsku

ZWIEDZANIE TENERYFY bezdrożami - możliwość przejazdu lokalnymi drogami terenowym JEEPEM 4x4

CO ZWIEDZIĆ W TRAKCIE WYCIECZEK FAKULTATYWNYCH PO TENERYFIE Z POLSKIM PRZEWODNIKIEM

        1. WULKAN TEIDE
Najwyższy szczyt Hiszpanii wulkan Teide i Park Narodowy del Teide zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Znajduje się tam olbrzymia kaldera - krater wulkaniczny mający 16 km średnicy.
W wyniku erozji powstały formacje skalne o ciekawych kształtach, między innymi Zapatilla de la Reina (Bucik Królowej) i słynne Los Roques de García: Dedo de Díos (Palec Boży) oraz Roque Cinchado (Drzewo Skalne).
Bogata kolorystyka lawy wulkanicznej i urozmaicone krajobrazy księżycowe dostarczają niezapomnianych wrażeń.
Interesujące są także punkty widokowe na wulkan Pico Viejo (Stary Szczyt) i krater boczny, z którego w 1798 roku wypłynęła czarna lawa.

Ze względu na swoje położenie wulkan Teide jest jednym z najlepszych miejsc do obserwacji Słońca i Drogi Mlecznej. Obserwatorium Astrofizyczne na Teneryfie, dzięki dużym osiągnięciom, jest jednym z najbardziej znanych na świecie i chętnie odwiedzanym przez naukowców z wielu krajów.

        2. MASCA i GÓRY TENO
Dawna wioska piracka Masca jest najmniejszą i najbardziej urokliwą na Teneryfie, położoną na wysokości 600 m. n.p.m. w wąwozie prowadzącym do oceanu.
Zbocza
gór Teno porastają agawy, kaktusy opuncje i palmy kanaryjskie, a z przepięknych punktów widokowych na wysokości 1000 m. n.p.m. przy dobrej widoczności można zobaczyć sąsiednie wyspy -
 La Gomerę, La Palmę i El Hierro.

        3. GARACHICO
Nazywane Pompejami Teneryfy. W przeszłości jedno z ważniejszych miast północnego wybrzeża i największy port na Teneryfie. Zostało zniszczone przez erupcję wulkanu Trevejo w roku 1706 i odbudowane na pokładach lawy zastygłej w oceanie.
Warto zobaczyć El Caletón - naturalne baseny z lawy wulkanicznej. Obok znajduje się Castillo de San Miguel (Zamek Świętego Michała), który ocalał wspomnianą erupcję, a dawniej bronił miasto przed atakami piratów.

        4. ICOD DE LOS VINOS
Miasto słynie z prastarego drzewa smoczego - świętego drzewa pierwotnych mieszkańców Teneryfy Guanczów. Jest to region uprawy winorośli, gdzie wytwarzane są wina i likiery. Polski przewodnik zaprowadzi Państwa do bodegi (winiarni) na degustację alkoholi kanaryjskich, w tym likieru z drzewa smoczego i słynnego wina Malvasía.
Na placu Plaza de Andrés Lorenzo Cáceres znajduje się Museo de Arte Sacro de la iglesia de San Marco (Muzeum Sztuki Sakralnej w kościele Świętego Marka), w którym jest największy srebrny krzyż na świecie.

        5. LORO PARK W PUERTO DE LA CRUZ
Najbardziej znany na Wyspach Kanaryjskich park ze zwierzętami.
Najwieksz
ą atrakcją są pokazy delfinów, lwów morskich, orek i papug.
W akwarium, idąc przez szklany tunel, można obserwować pływające wokół rekiny i płaszczki.
W pingwinarium za gigantyczną szybą widać pingwiny zarówno na lodzie, jak i pływające pod wodą.
W parku znajduje się dużo roślinności i wiele gatunków papug sprowadzonych z całego świata.

        6. LA OROTAVA
Przepiękne Stare Miasto z ulicami brukowanymi kostką wulkaniczną słynie z domów, których balkony zostały wykonane z sosny kanaryjskiej. W zabytkowym Casa de los Balcones (Dom z Balkonami) z 1632 roku znajduje się najładniejsze patio na wyspie i szkoła haftu - escuela de bordados y calados.
Przed uroczystością Bożego Ciała miejscowi artyści usypują na placu olbrzymie dywany z piasków wulkanicznych. Stałą ekspozycję miniatury dywanu oraz warsztat ceramiczny możemy podziwiać w Casa del Turista (Dom Turysty) z roku 1590.

        7. TAGANANA i GÓRY ANAGA
Wspaniała okazja poznania najbardziej zielonej i nie do końca zbadanej części Teneryfy.
Na szczytach Gór Anaga rosną prastare lasy laurowo-wrzosowe (laurisilva).
W jednym z wąwozów Gór Anaga z widokiem na ocean znajduje się malowniczo położona wioska Taganana, gdzie do dnia dzisiejszego ludzie zajmują się rolnictwem na własne potrzeby i rybołówstwem. W tamtejszych restauracjach nadmorskich serwują świeże ryby i najlepsze na wyspie ośmiornice.
W trakcie wycieczki z polskim przewodnikiem zarówno z linii brzegowej, jak i licznych punktów widokowych można podziwiać wystające z oceanu skały wulkaniczne o oryginalnych kształtach.

        8. LA LAGUNA
Pierwsza stolica Teneryfy i ważny ośrodek kulturalno-naukowy. Hiszpańskie miasto kolonialne nie posiadające murów obronnych. Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Warto się przespacerować najstarszą ulicą w mieście - Calle Obispo Rey Redondo, gdzie znajdują się dom
y arystokratycznych rodzin, których herby rodowe widnieją nad wejściem. Po drodze mijamy katedrę, której budowę rozpoczęto w XVI, a zakończono w XX wieku. Na końcu ulicy znajduje się iglesia de la Concepción (kościół Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia) z XVI wieku, którego wieża jest symbolem miasta.

        9. PLAYA DE LAS TERESITAS
W dzielnicy rybackiej San Andrés znajduje się mająca 2 km długości najpiękniejsza plaża na Teneryfie z żółtym piaskiem przywiezionym z dawnej prowincji hiszpańskiej na Saharze. Polski przewodnik pojedzie z Państwem drogą górską na punkt widokowy, skąd można podziwiać panoramę wschodniego wybrzeża Teneryfy i stolicy wyspy Santa Cruz, a przy dobrej widoczności również Gran Canarię.

        10. SANTA CRUZ
Obecna stolica Teneryfy. Miasto portowe położone u podnóża r Anaga z dużą ilością parków i zieleni.
Przy
wjeździe do miasta widać stojący nad brzegiem oceanu charakterystyczny budynek w kształcie księżyca - El Auditorio (Audytorium), a obok niego okrągły zamek z kamieni wulkanicznych Castillo de San Juan (Zamek Świętego Jana) z połowy XVII wieku.
Plaza de Espana (Plac H
iszpański) to główny plac w mieście, na którym znajduje się Monumento de Los Caídos (Pomnik Poległych) w kształcie krzyża. Na sąsiednim Plaza de la Constitución (Plac Konstytucji) rozpoczyna się ulica handlowa El Castillo. Warto zobaczyć Stare Miasto i zabytkowe kościoły.
Interesujące jest również Museo de La Naturaleza y El Hombre (Muzeum Nauk Przyrodniczych i Archeologii), gdzie znajdują się mumie pierwotnych mieszkańców wyspy.

        11. CANDELARIA
Miasteczko przepięknie położone nad brzegiem oceanu, gdzie w najważniejszej kanaryjskiej bazylice Nuestra Senora de Candelaria (Matki Boskiej z Candelarii) znajduje się figura Czarnej Madonny - patronki Wysp Kanaryjskich. Na placu przed bazyliką stoją posągi najdzielniejszych wodzów Guanczów.

        12. LOS GIGANTES
Te gigantyczne klify na zachodnim wybrzeżu Teneryfy spadające pionowo do oceanu mają wysokość 500-600 m. n.p.m. i są jednymi z największych w Europie. Można je zobaczyć w trakcie wycieczki objazdowej z polskim przewodnikiem lub od strony oceanu podczas rejsu statkiem pirackim połączonego z oglądaniem wielorybów i delfinów.


W celu zwiedzenia sąsiednich wysp zapraszamy na jednodniowe wycieczki fakultatywne po polsku z TENERYFY na GRAN CANARIĘ, LA GOMERĘ, LA PALMĘ